Jakie są skuteczne zabezpieczenia do rowerów?

Kwiecień 16, 2021

Każdy użytkownik rowerów wie, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia, które uchroni przed kradzieżą. Najbardziej popularną metodą są tradycyjne linki dostępne w każdym sklepie rowerowym, często stanowiące element standardowego wyposażenia. Nie są to jednak najdoskonalsze akcesoria zabezpieczające, dlatego warto dokonać przeglądu dostępnych rozwiązań i zdecydować się na to, które wzbudzi największe zaufanie. W czym można wybierać? Na jakie zabezpieczenie postawić?

Popularne akcesoria zabezpieczające

Przemieszczając się na terenie miasta rowerem, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu, które umożliwi pozostawienie go na zewnątrz. Choć nie istnieje metoda dająca całkowitą pewność, istnieją zabezpieczenia rowerowe, które naprawdę trudno jest sforsować. Głównie chodzi więc o to, aby maksymalnie utrudnić kradzież i zabranie roweru z miejsca postojowego. Dostępne na rynku akcesoria mogą być wyposażone w zamek szyfrowy lub na kluczyk — te drugie cieszą się lepszą opinią specjalistów i są wybierane dużo częściej. Obecnie bardzo popularne są zabezpieczenia nazywane U-LOCK, czyli pałąki, które swym kształtem mogą przypominać literę „u”. Skuteczność zapięcia uzależniona jest od jego ogólnych parametrów. Poszczególne mechanizmy różnią się grubością, długością, ciężarem, a także sposobem zapięcia (wspomniany szyfr lub zamek). Wiele modeli wykonanych jest ze stali wzmocnionej, co ma uniemożliwić próbę jej przecięcia. Specyfika tego akcesorium polega na tym, że można zabezpieczyć nim jedno koło — w przypadku drugiego trzeba pomyśleć o dodatkowym elemencie, którym może być linka czy łańcuch. A skoro mowa o łańcuchu, należy wspomnieć, że przy jego użyciu zabezpiecza się jednocześnie kilka elementów roweru. To bardzo praktyczne rozwiązanie. 

Łańcuch, linka, a może dwie blokady jednocześnie?

Oczywiście na łańcuchach i metalowych pałąkach nie kończy się oferta akcesoriów zabezpieczających rowery przed kradzieżą. Miłośnicy jednośladów mogą sięgnąć po blokady składane, które jednak plasują się na dość odległej pozycji, jeśli chodzi o stopień zabezpieczenia pojazdu. Specjaliści zalecają stosowanie kilku elementów chroniących jednocześnie, dlatego dodatkowo warto zaopatrzyć się np. w blokadę siodełka czy koła, które uniemożliwiają rozłożenie roweru na części i odpięcie zabezpieczenia głównego. Wato pomyśleć o rozwiązaniu, które zaskoczy potencjalnego złodzieja i sprawi, że zabranie roweru z postoju nie będzie łatwą sprawą…

Wróć